Φεστιβάλ Δράμας 9-10 / 2/ 2012

Διήμερο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους στον Δημοτικό Κινηματογράφο


Στον Δημοτικό Κινηματογράφο στο Μύλο Ματσόπουλου θα πραγματοποιηθούν προβολές ταινιών μικρού μήκους που βραβεύτηκαν στο φετινό φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους της Δράμας
Την Πέμπτη 9/2  ώρα  21.30  (Α΄ μέρος)  και την Παρασκευή  10/2  ώρα  21.30  (Β΄ μέρος). Με την συνεργασία της κινηματογραφικής Λέσχης. 
Είσοδος Ελεύθερη.
                            

ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ Πέμπτη 9/2  ώρα  21.30 
            ΤΙΤΛΟΣ           ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΣ         ΔΙΑΡΚΕΙΑ     
1          ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑΝΕΣΤΗ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΣ 18       
2          TOOTHBRUSHES    ΝΙΚΟΣ ΜΠΡΑΝΙΔΗΣ
ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΟΥΓΙΟΥΚΑΣ   5         
3          ΤΟ ΠΑΤΑΡΙ    ΜΙΝΩΣ ΝΙΚΟΛΑΚΑΚΗΣ       18       
4          ΗΓΕΤΗΣ         ΓΑΒΡΙΗΛ ΤΖΑΦΚΑΣ            28       
5          ΚΟΦ’ΤΟ          ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΚΗΣ     14       
6          ΚΙΝΗΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ    ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΙΑΔΗΜΑΣ        17       
7          Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ, Ο ΛΕΝΙΝ ΚΑΙ Ο ΦΡΕΝΤΥ     ΡΗΝΙΩ ΔΡΑΓΑΣΑΚΗ           20       
                        ΣΥΝΟΛΟ        120    
ΔΕΥΤΕΡΗ  ΜΕΡΑ Παρασκευή  10/2  ώρα  21.30 
1          ΠΙΣΤΟΜΑ       ΓΙΩΡΓΟΣ ΦΟΥΡΤΟΥΝΗΣ    18        35mm
2          ΙΡΙΣ     ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΣΙΠΣΙΔΗΣ   15        35mm
3          ΝΥΦΗ  ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΑΡΙΤΟΣ          6          35mm
4          MUSIKHOF    ΘΩΜΑΣ ΚΙΑΟΣ         10        35mm
5          ΤΖΑΦΑΡ         ΝΑΝΣΥ ΣΠΕΤΣΙΩΤΗ 3          35mm
6          ΕΛΕΝΗ          ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΠΑΣΧΟΣ            13        35mm
            5o digi 2011                          
1          GRAN PARTITA        ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΣΚΟΥΡΑΣ             15       
2          UNDER STRESS     ΠΑΡΗΣ ΠΑΤΣΟΥΡΙΔΗΣ       10       
3          FLIGHT AT THE MUSEUM ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΛΙΝΙΚΟΛΑΣ           4         
4          ΦΑΓΑΝΑΣ      ΝΙΚΟΣ ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΣ     12       
5          HUMAN NATURE     ΝΑΣΟΣ ΒΑΚΑΛΗΣ   3         
6          DEAD ON TIME        ΑΝΔΡΕΑΣ ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΣΚΥΦΤΑΣ  11       
                        ΣΥΝΟΛΟ        120    
ΒΡΑΒΕΙΑ 34ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ
ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ 2011
Πίστομα» του Γιώργου Φουρτούνη
1ο Βραβείο Μυθοπλασίας
«Ο μπαμπάς μου, ο Λένιν και ο Φρέντυ» της Ρηνιώ Δραγασάκη
2ο Βραβείο Μυθοπλασίας
Τιμητική Διάκριση Σκηνικών στην Πηνελόπη Βαλτή
Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών στην Άλκιστις Μάμαλη
«Make-up» του Χρήστου Μασσαλά
«Βραβείο Έλληνες του Κόσμου»-Σωκράτης Δημητριάδης»
«Γεια σου Ανέστη» του Δημήτρη Κανελλόπουλου
Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» για την καλύτερη ταινία “Κοινωνικού Προβληματισμού”
«If you have no place to cry» του Αριστοτέλη Μαραγκού
Ειδικό βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη «Ντίνος Κατσουρίδης»
Τιμητικές Διακρίσεις
«Κινητά στοιχεία» του Ανδρέα Σιαδήμα
«Το πατάρι» του Μίνωα Νικολακάκη
Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας στον Δημήτρη Θεοδωρόπουλο
«Ηγέτης» του Γαβριήλ Τζάφκα
Τιμητική Διάκριση Σεναρίου στον Γαβριήλ Τζάφκα
Τιμητική Διάκριση Μουσικής στον Σταύρο Πηλιχό
«Toothbrushes» των Νίκου Μπρανίδη και Γιάννη Μπουγιούκα
Τιμητική Διάκριση Μοντάζ στον Νίκο Βαβούρη
«Ελένη» του Στέργιου Πάσχου
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας στην Ιωάννα Κολλιοπούλου
«Κοφ’ το!» του Βασίλη Καλαμάκη
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας στον Ερρίκο Λίτση
«Κινητά στοιχεία» του Ανδρέα Σιαδήμα
Τιμητική Διάκριση Ήχου στον Στέλιο Κουπετώρη και Χρήστο Γούσιο
Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης κριτικών κινηματογράφου
«Iris» του Αλέξανδρου Σιπσίδη
Εύφημος Μνεία
«Τζαφάρ» της Νάνσυ Σπετσιώτη
Εύφημος Μνεία
Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας
«MUSIKHOF» του Θωμά Κιάου
Εύφημος Μνεία
«The fiddler» της Στελάνα Κληρή
«Η νύφη» του Λευτέρη Χαρίτου
Βραβείο Ένωσης Τεχνικών Ελληνικού Κινηματογράφου και Τηλεόρασης
Οπτικοακουστικού Τομέα

Δώστε μια απάντηση

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

4 × five =